En härlig lördag
I lördags hade vi inte så mycket planer förutom att Petter behövde skaffa ett nytt pass eftersom vi snart ska till Mexico och passet måste gälla 6 månader efter att man åker dit. Det var en hel del folk men gick ändå rätt snabbt så det var skönt. Men precis när vi skulle gå så kom det en massa brandbilar och ambulanser åkandes och det visade sig att det varit en spårvagnsolycka vid Ullevi Norra. Så då var det bara att traska istället 🙂 men det var skönt också och få lite frisk luft och röra på benen. Vi gick mot saluhallen där vi tänkte köpa något gott till kvällens middag. Kollade i en av mina favoritkokböcker av Tommy Myllymäki som heter Kött. Där hittade vi ett recept på Oxfilé Provençale. Så vi gick dit och hittade en mycket fin bit som vi slog till på. Sedan var det dags för en fika.


Jag var sedan på jakt efter en halsduk men hittade inte riktigt ett bra shoppingmode så blev ingen tyvärr. Så vi begav oss hemåt istället och började laga middagen. Den här fina oxfilén fick följa med hem för att sedan saltas och peppras innan den skulle brynas. Sedan in i ugnen på 100 grader tills den har en innertemperatur av 56 grader.

Sedan skulle resten förberedas






Detta var så gott alltså!! Köttet var helt ljuvligt också, det är så värt att äta kött mer sällan men spendera lite mer pengar på det för att verkligen få kvalitet. Vi drack också ett rödvin till detta som var otroligt gott
En riktigt bra lördagkväll helt enkelt 🙂
Gillar ni att laga nåt lite finare på helgerna?
Dela detta:
Fler inlägg
Birmingham
Söndag och pyssel
Du kanske också gillar

Att tänka på när man fått sin diagnos – första läkarbesöket
10 september, 2015
Morgonrutinen
17 september, 2018
2 kommentarer
Magdalena
Men du! Inte bara kontorets bakdrottning utan oxå fine dining chef! Imponerad???!
karinnordberg
Haha tack!!! Ja mat och bak är lite av en hobby? och så lite vin på det??